Seminarski i Diplomski Rad

 Gvožđe - rasprostranjenost, dobijanje i hemijske osobine 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Viša poljoprivredna škola

Садржај:
1. Увод 1
2. Теоријски део 2
2.1. Распрострањеност гвожђа 3
2.2. Добијање гвожђа 4
2.2.1. Добијање сировог гвожђа 4
2.2.2. Добијање челика 5
3. Хемијске особине гвожђа 7
3.1. Хемијска једињења гвожђа 8
3.1.1. Једињења гвожђа са оксидациоим бројем +2 8
3.1.2. Једињења гвожђа са оксидационим бројем +3 9
4. Закључак 10
5. Литература 12
1. УВОД
Гвожђе, ферум, Fe, је хемијски елемент VIII групе Периодног система. Његов редни број је 26, а релативна атомска маса 55,847. Чисто гвожђе је сјајан, сребрнобео пластичан метал, тачке топљења 1539оС и тачке кључања 2700оС. Густина гвожђа је 7,9g/cm. Кристална структура гвожђа је просторно центрирана коцка.6
1
2. ТЕОРИЈСКИ ДЕО
2
2.1. Распрострањеност гвожђа
Гвожђе су људи употребљавали пре четири хиљаде година. Прво гвожђе које су људи употребљавали и са којим је започело гвоздено доба било је пореклом из васионе, што се закључује на основу чињенице да прва гвоздена оруђа садрже исти проценат никла, као и метеорско гвожђе.
По својој распрострањености у Земљиној кори гвожђе долази на четврто место, одмах иза алуминијума са 5,1%. У природи се врло ретко јавља у елементарном стању. Већа количина гвожђа улази у састав многобројних силикатних стена, чијим распадањем долази у земљу. Одавде га биљке користе, а преко ових животиње и човек. Гвожђе је веома важан биогени елеменат, јер је неопходан састојак биљних и животињских организама. Људски организам просечно садржи 3-3,5g гвожђа. Преко 70% од ове количине је састојак црвене крвне боје- хемоглобина, који је преносилац кисеоника. Недостатак гвожђа проузрокује анемију и општу слабост код људи, а код биљака болест "хлорозу" која се манифестује губитком зелене боје лишћа.
Гвожђе се у природи најчешће налази у облику својих оксидних, карбонатних, силикатних и сулфидних руда.
Од оксидних руда најпознатије су:
магнетит Fe3O4;
хематит Fe2O3;
лимонит Fe2O3 x nH2O итд.
Од сулфидних руда гвожђа најважније су:
пирит FeS2 и
хелкопирит CuFeS2.
Од карбонатних:
сидерит FeCO3.
Највећа налазишта руда гвожђа налазе се у Русији, Шпанији, Америци, Шведској, Немачкој итд. У Србији највећа налазишта су на Копаонику, а има их и у Босни и Херцеговини, Македонији и Словенији.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!